Zgłoszenia dot. naruszeń prawa

Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zarządzeniem nr 5/2023/2024 z dnia 17 września 2024 roku wprowadziła Regulamin zgłoszeń wewnętrznych dotyczących naruszenia prawa i podejmowania działań następczych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Regulamin określa zasady i tryb przyjmowania i rozpoznawania wewnętrznych zgłoszeń naruszenia prawa i podejmowania działań następczych w UAM.

Zgłoszenie może dotyczyć naruszeń prawa w określonych dziedzinach (m.in. korupcji, zamówień publicznych, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych), a także obowiązujących na UAM aktów wewnętrznych z wyłączeniem informacji objętych m.in. przepisami o ochronie informacji niejawnych, tajemnicą związaną z wykonywaniem zawodów medycznych oraz prawniczych.

Zgłoszenia w trybie określonym Regulaminem może dokonać osoba, która uzyskała informację o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą, w tym m.in. pracownik, osoba ubiegająca się o zatrudnienie, osoba współpracująca z UAM na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zgłoszenia przyjmuje i rozpatruje Pełnomocnik Rektora ds. zgłoszeń wewnętrznych – dr Aleksandra Bocheńska. Zgłoszenia można dokonać ustnie (telefonicznie albo na wniosek sygnalisty podczas bezpośredniego spotkania z Pełnomocnikiem) lub pisemnie w postaci papierowej (pocztą wewnętrzną lub zewnętrzną na adres Biura Organizacyjno-Prawnego, albo w przypadku gdy zgłoszenie dotyczy Pełnomocnika albo pracownika BOP Biura Rektora) albo w postaci elektronicznej (na adres naruszenia.prawa@amu.edu.pl).

Zgłoszenie wewnętrzne powinno zawierać w szczególności dane osobowe sygnalisty oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie, oraz jeśli są znane dane osób, które mogły zostać poszkodowane na skutek naruszenia prawa niezbędne do identyfikacji tych osób, adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej sygnalisty, opis naruszenia prawa oraz datę, miejsce i okoliczności zaistnienia naruszenia prawa lub datę i miejsce pozyskania informacji o naruszeniu prawa, informację, czy sygnalista wyraża zgodę na ujawnienie swej tożsamości, podpis sygnalisty (za wyjątkiem zgłoszeń wewnętrznych, dokonanych ustnie lub za pomocą bezpośredniego spotkania).

Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.

Sygnalista podlega ochronie na zasadach określonych w Regulaminie od chwili dokonania zgłoszenia, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego oraz, że stanowi informację o naruszeniu prawa. Ochrona polega na zakazie podejmowania wobec sygnalisty działań odwetowych takich jak m.in. wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia stosunku pracy, obniżenie wysokości wynagrodzenia za pracę, przeniesieniu na niższe stanowisko pracy, nałożenie lub zastosowaniu środka dyscyplinarnego ani próby lub groźby zastosowania takich działań. Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych ma prawo do odszkodowania, lub prawo do zadośćuczynienia.

Osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia nieprawdziwych informacji przez sygnalistę, ma prawo do odszkodowania albo zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od sygnalisty, który dokonał takiego zgłoszenia.

Pliki do pobrania

PDF
PDF
PDF